ارتودنسی کودکان

 

اگر شما هم تردید دارید که آیا کودکتان به درمان ارتودنسی پیشگیرانه نیاز دارد یا خیر، می‌توانید با کلینیک تخصصی دکتر پیام حسینی تماس بگیرید و با متخصصان ما در مورد وضعیت کودک خود مشورت کنید.

شما می‌توانید از طریق شماره‌های زیر با کلینیک ارتودنسی دکتر پیام حسینی تماس بگیرید و یک نوبت مشاوره با متخصصان ارتودنسی تعیین کنید.

چه تفاوتی بین ارتودنسی در سنین کودکی و ارتودنسی معمولی وجود دارد و اصلاً چرا ممکن است کودک ما به ارتودنسی نیاز داشته باشد؟ انواع ارتودنسی کودکان در درازمدت چه فایده‌ای برای کودک ما می‌تواند داشته باشد؟

شاید اینها فقط چند مورد از پرسش‌هایی باشد که در ذهن شما در مورد موضوع ارتودنسی پیشگیرانه برای کودکان وجود دارد. به خاطر داشته باشید که کودکان می‌توانند از سن ۷ سالگی برای معاینه به متخصص ارتودنسی مراجعه کنند. وقتی که کودک شما به این سن رسید، متخصص ارتودنسی می‌تواند او را معاینه کرده و مشخص کند که آیا او به ارتودنسی پیشگیری نیاز دارد یا خیر.

ارتودنسی کودکان یا سیم کشی دندان کودکان (که با عنوان ارتودنسی مرحله یک نیز شناخته می‌شود) معمولاً در حدود سن ۸ یا ۹ سالگی شروع می‌شود (ارتودنسی مرحله دو در حدود سن ۱۱ سالگی یا بیشتر انجام می‌گیرد). هدف ارتودنسی سنین کودکی آن است که رشد استخوان فک و بعضی از عوارض احتمالی مربوط به فک و دندان از قبیل جلو بودن فک پایینی را اصلاح و یا از تشدید آن جلوگیری کند. علاوه بر آن، ارتودنسی در کودکی به ایجاد فضای کافی برای رشد سالم و منظم دندان‌های دائمی و رفع نیاز احتمالی به کشیدن دندان‌ها در آینده کمک می‌کند.

چه زمانی کودکمان به ارتودنسی نیاز دارد؟

در صورت افتادن زودهنگام یا دیرهنگام دندان‌های شیری (دندان‌‌های شیری معمولاً در حدود سن ۵ سالگی شروع به ریختن می‌کنند و دندان‌های دائمی تا سن حدود ۱۳ سالگی به طور کامل در می‌آید)

مشکل در جویدن یا گاز زدن به غذا با دندان‌ها

تنفس از راه دهان

در صورتی که کودک شما تا بعد از سن ۵ سالگی هنوز عادت به مکیدن انگشت شست دارد.

لکنت زبان یا هر گونه اشکال در تکلم صحیح

پیش‌آمدگی دندان‌ها (یعنی دندان‌های بالایی و پایینی در حالت عادی از هم فاصله دارند و بر روی هم قرار نمی‌گیرند)

در صورتی که دندان‌ها به شکل عادی روی هم قرار نمی‌گیرند و یا اصلاً بر هم منطبق نیستند.

جابه‌جا شدن فک در هنگامی که کودک شما دهان خود را باز می‌کند یا می‌بندد (کراس بایت).

مشکل شلوغی دندان‌های جلو در سن ۷ یا ۸ سالگی

دلایل ایجاد مشکلات در حالت دندان‌ها

شلوغی دندان‌ها، فاصله زیاد بین دندان‌ها، اختلال در رشد استخوان فک، پیش‌آمدگی دندان‌ها، انحراف فک و نامرتب بودن دندان‌ها، بعضی از مهم‌ترین مشکلاتی هستند که نیاز به درمان ارتودنسی کودکان دارند. چنین مشکلاتی می‌تواند ناشی از عوامل ارثی باشد و یا در اثر آسیب‌دیدگی از ناحیه دهان، ریختن زودهنگام یا دیرهنگام دندان‌های شیری، عادت به مکیدن انگشت شست در زمان کودکی و یا عادت به زبان زدن به دندان‌ها ایجاد شود.

اغلب کودکان تا قبل از سن ۱۳ سالگی تمامی دندان‌های شیری خود را از دست می‌دهند و در پایان دوره نوجوانی، استخوان‌های فک آنها کاملاً سفت شده و رشد آنها دیگر متوقف می‌شود.

اگر سن کودک شما هم بین ۷ تا ۸ سال است و نشانه‌هایی از نیاز احتمالی به ارتودنسی در او مشاهده می‌کنید و یا در صورتی که پزشک خانوادگی شما، کودکتان را به متخصص ارتودنسی ارجاع داده است، می‌توانید برای انجام ارتودنسی با کلینیک ارتودنسی دکتر حسینی تماس بگیرید و یک نوبت ملاقات تعیین کنید. در کلینیک ارتودنسی دکتر حسینی یک معاینه اولیه بر روی کودک شما انجام می‌شود و بهترین روش درمانی و مراحل مختلف آن تا دستیابی کودک به فک و دندان‌های سالم و یک لبخند زیبا، مشخص شده و با شما در میان گذاشته می‌شود.

مزایای ارتودنسی در سنین کودکی

ارتودنسی بزرگسالان غالباً به دوره زمانی طولانی‌تری نیاز دارد و می‌تواند مستلزم کشیدن دندان‌ها یا جراحی دهان و دندان باشد. اما با طی کردن دوره ارتودنسی در دوران کودکی می‌توان نیاز به انجام ارتودنسی در بزرگسالی را به طور قابل ملاحظه‌ای برطرف کرد. به این ترتیب احتمال آنکه شما در آینده به کشیدن دندان یا جراحی دهان و دندان نیاز داشته باشید، به حداقل ممکن خواهد رسید.

برای افراد جوانی که نشانه‌ها و علائم مشخصی از نیاز به ارتودنسی پیشگیری در آنها دیده می‌شود، این روش درمانی می‌تواند فرصتی برای برخورداری از مزایا و فواید زیر را برای آنان فراهم کند:

هدایت و رشد صحیح فک‌ها

تنظیم عرض و انحنای مناسب سقف بالایی و پایینی دهان

هدایت دندان‌های دائمی که دچار انحراف شده‌اند به وضعیت سالم و طبیعی

کاهش خطر آسیب‌دیدگی از ناحیه دندان‌های پیش‌آمده جلویی

کمک به ترک عادت‌های مضری از قبیل مکیدن شست یا سایر انگشت‌ها که می‌تواند عاملی برای انحراف فک و دندان‌ها باشد.

کاهش یا رفع مشکلات موجود در بلعیدن غذا یا قدرت تکلم

بهبود زیبایی ظاهری و سطح اعتماد به نفس

کمک به ساده‌تر کردن یا کوتاه کردن طول دوره درمان ارتودنسی در آینده در صورتی که به عنوان بخشی از یک برنامه جامع درمانی، نیاز به انجام آن باشد.

کاهش احتمال نهفته ماندن دندان‌های دائمی (یعنی دندان‌هایی که باید رشد کنند و از لثه خارج شوند، در داخل لثه و بافت‌های نرم باقی می‌مانند) و حفظ یا ایجاد فضای کافی برای رشد دندان‌هایی که در حال خارج شدن از لثه هستند.

روش دومرحله‌ای ارتودنسی در کودکان

اگر بعد از جلسه مشاوره اولیه، دندانپزشک متخصص ارتودنسی به این نتیجه برسد که کودک شما نیاز به سیم کشی دندان کودکان دارد، درمان او طی دو مرحله مجزا انجام خواهد شد.

مرحله اول بلافاصله بعد از تشخیص اولیه شروع می‌شود. در این زمان، کودک شما هنوز اغلب دندان‌های شیری خود را دارد. اما مرحله دوم هنگامی شروع می‌شود که سن کودک شما بیشتر شده باشد. زمان مناسب برای آغاز مرحله دوم بر اساس شاخص‌های رشد کودک شما و نوع ناهنجاری‌های دندانی که نیاز به اصلاح دارد، تعیین می‌شود.

اهدافی که در مرحله اول از ارتودنسی در کودکان دنبال می‌شود، عبارتند از:

اصلاح روش گاز زدن و جویدن غذا

اصلاح عادت‌های رفتاری مضر برای دهان و دندان

جلوگیری از پیشرفت مشکلات و ناهنجاری‌های موجود

متوقف کردن روند گسترش ناهنجاری‌های دندان و فک

هدایت استخوان‌های در حال رشد فک که وظیفه حمایت از دندان‌ها را بر عهده دارند، به طوری که دندان‌ها به حالت صاف و مرتب درآمده و فک‌ها به شکل صحیحی با هم منطبق شوند.

کاهش خطر آسیب‌دیدگی یا شکستن دندان‌‌های پیش‌آمده جلویی

هدایت دندان‌های دائمی به سمت موقعیت مناسب‌تر و سالم‌تر

بهبود وضعیت دندان‌ها، لب‌ها و صورت از نظر زیبایی ظاهری و مرتب بودن

ایجاد پایداری در وضعیت دندان‌ها در درازمدت؛ یعنی اینکه دندان‌ها در همان موقعیت اصلاح شده خود باقی بمانند و در آینده دوباره دچار انحراف نشوند.

بهبود زیبایی چهره

اهدافی که در مرحله دوم درمان یا همان سیم‌کشی و استفاده از بریس‌‌های سنتی دنبال می‌شود، عبارتند از:

جابه‌جا کردن دندان‌های دائمی به موقعیت نهایی و درست خود

ادامه روند بهبود عملکرد دندان‌ها و زیبایی چهره

ادامه روند بهبود اعتماد به نفس در کودک

درمان ارتودنسی و رشد کودک، دو فرایندی هستند که باید به صورت موازی و مکمل هم پیش بروند. با برنامه‌ریزی صحیح مراحل ارتودنسی دندان کودکان به صورت متناسب با مراحل رشد دندان‌های کودک، متخصص ارتودنسی می‌تواند از فرایند رشد و نمو کودک برای درمان بهتر او بهره‌برداری نماید. به خاطر داشته باشید که بعضی از ناهنجاری‌ها و مشکلاتی که در کودک در حال رشد شما به راحتی قابل اصلاح و درمان است، ممکن است در آینده نیاز به استفاده از روش‌های دردناک و تهاجمی‌تری داشته باشد.

 

 

تهران-میدان آرژانتین

خیابان وزرا(خالد اسلامبولی) نبش کوچه احمدیان، ساختمان پزشکان ط اول مطب دکتر پیام حسینی

021-88723650

امروز تماس بگیرید!

ساعات کار

شنبه یکشنبه دوشنبه سه شنبه چهارشنبه 3 بعداظهر الی 8 شب

ایمیل

info@drpayamhosseini.com