لمینیت دندان چیست؟

لمینیت دندان چیست

لمینیت دندان چیست؟

در صورتی که دندان های فرد دارای شکستگی و بد شکلی، کج بودن ، ترک خوردگی و یا بد رنگی باشد، با استفاده از تراش دادن دندانهاتوسط  دندانپزشک زیبایی می توان تمامی این موارد را تصحیح کرده و به دندان ها ظاهری زیبا، درخشان و کاملا روشن و طبیعی داد.

تفاوت لمینت دندان با روکش دندان

در صورتی که تنها جنبه زیبایی، مد نظر باشد ازلمینت دندان استفاده می شود. لمینت تنها سطح بیرونی دندان ها را پوشش می دهد یعنی یک لایه روی دندان بعد از تراش دادن قرار میگیرد . اما در صورتی که زیبایی و محافظت از دندان ها (مانند موارد پوسیدگی گسترده ریشه دندان) همزمان با هم مد نظر باشد، از روکش استفاده می شود که تمام سطوح دندان را کاملا پوشش می دهد. در درمان به روش لمینت و روکش از مواد پوشش دهنده با ضخامت یکسانی استفاده می شود و تنها تفاوت آن ها اندازه سطوح پوشانده شده است.

انواع لمینت دندان

لمینت و روکش های دندان در انواع متفاوتی به بازار محصولات دندان پزشکی عرضه شده اند.

لمینت های دندان در دو نوع کلی موجود هستند و دندان پزشک با توجه به میزان مشکلات دندان ها تصمیم می گیرد که کدام نوع برای زیبایی دندان های فرد مناسب تر است.

لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی از جنس سرامیک ساخته می شود. لایه زیرین یا core این لمینت ها ممکن است از جنس فلز و یا زیرکونیا باشد. هسته یا کور زیرکونیایی هزینه بیشتر و البته زیبایی مطلوب تری خواهد داشت.

مراحل ساخت لمینت سرامیکی به این صورت است که ابتدا دندان پزشک با دقت فراوان ضخامت خاص و تعیین شده ای از دندان ها را تراش می دهد.

سپس از دندان های فرد قالب گیری می کند. قالب ساخته شده به لابراتوار فرستاده می شود و لمینت های سرامیکی بر اساس قالب دندان های فرد ساخته می شوند.

در جلسه بعدی درمان دندان پزشک زیباییاین لمینت ها را با استفاده از چسب مخصوص به دندان های تراش خورده فرد می چسباند.

لمینت های سرامیکی ظاهری براق و زیبا تر و همچنین طول عمر بیشتری دارند. هزینه ساخت لمینت سرامیکی در مقایسه با ونیر کامپوزیت بیشتر است.

لمینت یا ونیر کامپوزیت

در ساخت ونیر کامپوزیتی نیاز کمتری به تراش دندان ها هست؛ حتی در بعضی موارد نیازی به تراش دادن دندان ها نخواهیم داشت. در این روش دندان پزشک، کامپوزیت یا ماده ترمیم کننده را روی سطح دندان قرار می دهد و به طور مستقیم به فرم دهی آن می پردازد تا شکل و فرم رضایت بخش را به دست آورد. همان طور که ملاحظه نمودید تفاوت اصلی ساخت لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت در نحوه ساخت آن ها است؛ ونیر کامپوزیت به طور مستقیم روی دندان های فرد و در مطب دندان پزشک ساخته می شود؛ ولی لمینت سرامیکی پس از قالب گیری و در لابراتوار ساخته می شود .

درمان با ونیر کامپوزیت در مدت زمان کمتری انجام می شود، نیاز کمتری به تراش دندان ها دارد و هزینه کمتری نسبت به هزینه لمینت دندانی سرامیکی خواهد داشت. در روش ونیر کامپوزیت، امکان انتخاب رنگ مواد پوشش دهنده دندان وجود دارد.

لمینت برای چه مواردی مناسب است؟

لمینت برای بستن فاصله دندان ها، اصلاح بدرنگی، شکستگی یا ترک خوردگی دندان ها،اصلاح طرح لبخند و شکل دهی به دندان های بدشکل استفاده می شود.

لمینت برای چه کسانی مناسب نیست؟

افرادی که عادات دندانی خاص دارند. (مانند دندان قروچه دارند نباید استفاده شود چون احتمال پریدن و لب پر شدن دندان زیاد است )

افرادی که دچار پوسیدگی های شدید دندان هستند یا مینای دندان آن ها دچار سایش و فرسودگی شده است. این افراد ابتدا باید برای ترمیم پوسیدگی به دندان پزشک مراجعه نموده و سپس از روکش کامل استفاده کنند.

افرادی که دچار عفونت لثه هستند

در چه مواردی می‌توان از لمینت استفاده کرد؟

بد رنگی دندان

کجی و بد شکلی دندان ها

ترک خردگی لب پر بودن دندانها

زرد بودن دندانها و…….

پس در موارد خواص میتوانینم از لمینیت استفاده کنیم تا دندانهای ردیف و صافی داشته تا لبخند زیبایی داشته باشیم
فقط باید در نظر داشت که در انجام روکش دندانها به وسیله لمینیت مراقبتهای زیادی را باید انجام داد در خوردن و تمیز نگاهداشتن که باعث شکستن و لب پر شدن لمینیت نشود باید خودداری کرد

برچسب ها :
اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید