ارتودنسی

ارتودنسی دندان

ارتودنسی

ارتودنسی به چه معناست

اُرتودُنسی (به انگلیسی: Orthodontics)‏ یک تخصص در رشته دندان پزشکی است. این کلمه مرکب است از دو واژه لاتین “ارتو” به معنای راست و درست و “ادوس” یا مشتق آن “دنس” به معنای دندان. ارتودنسی یکی از مهمترین رشته های تخصصی دندانپزشکی است. همچنین اولین تخصص معرفی شده در دندانپزشکی و دومین تخصص ایجاد شده در کلیه رشته های پزشکی می باشد.

درمان ارتودنسی دندان بیشتر تصحیح دندان های اکلوژن یا جفت شدن نامناسب دندانهاست. این امر می تواند ناشی از موقعیت نادرست دندانها و یا ناهنجاریهای دو فک نسبت به هم باشد . از این رو درمان های ارتودنسی بر تصحیح موقعیت دندانها و یا تغییر الگو و جهت رشد دو فک میباشد

بهترین سن ارتودنسی چه زمانی است؟

مشکلات ارتودنسی دندان به دو گروه دندانی و فکی طبقه بندی می شوند. کودکان در سن ۷ سالگی مورد معاینه نزدارتودنتیست قرار گیرند تا در صورت مشاهده هر گونه انحراف در مسر رشد و تکامل دندانی فکی برای درمان مقتضی در سن مناسب اقدام شود.

همانند دیگر رشته های پزشکی در ارتودنسی هم درمان های پیشگیرانه می توانند ضمن کاهش هزینه و طول مدت درمان فعال بر کیفیت نتیجه بدست آمده بیفزایند. خوشبختانه امروزه بسیاری از ناهنجاری های دندانی فکی در سنین قبل از بلوغ قابل درمان و یا کنترل هستند.
بهترین سن ارتودنسی در ارتودنسی ثابت بین ۱۲ تا ۱۵ سالگی همزمان با تکمیل رویش دندانهای دائمی و تکامل کافی ریشه این دندانها می باشد. با این حال اگر بیماری به هر دلیل در زمان مناسب درمان صحیح را دریافت نکرده باشد حتی در سنین بالا و بعد از بلوغ جنسی هم درمانی متعددی جهت رفع مشکلات ارتودنسی وجود دارد. جهت مشکلات دندانی در بزرگسالی به شرط برقراری سلامت استخوان و لثه و بهداشت دهان همچنان امکان انجام ارتودنسی ثابت وجود دارد. جهت ناهنجاری های اسکلتی هم می توان از درمان ارتودنسی استفاده کرد.

طول درمان ارتودنسی

مدت درمان ارتودنسی دندان

مدت درمان ارتودنسی به فاکتورهای گوناگونی بستگی دارد:

۱.  نوع ناهنجاری در طول درمان ارتودنسی موثر است
ناهنجاری های دندانی فکی نسبت به مشکلات دندانی زمان بیشتری جهت درمان می طلبند.
۲. شدت ناهنجاری از جمله عوامل موثر در طول درمان ارتودنسی است
بدیهی است با افزایش شدت ناهنجاری، طول درمان افزایش می یابد.

۳. سن بیمار در طول درمان ارتودنسی
در سنین کودکی و نوجوانی نسبت به سنین بالا به سرعت حرکت دندانها بیشتر بوده و مدت درمان ارتودنسی ممکن است کوتاهتر شود.

۴. میزان همکاری بیمار در طول درمان ارتودنسی بسیار تاثیر گذار است

۵. تخصص درمانگر از جمله عوامل تاثیرگذار دیگر در طول درمان ارتودنسی است
دندانپزشک عمومی صلاحیت انجام درمان ارتودنسی ثابت را ندارد. انجام ارتودنسی نزد دندانپزشک غیر متخصص ضمن کاهش محسوس کیفیت نتیجه درمان سبب طولانی شدن بیش از اندازه طول درمان و عوارض جبران ناپذیر ناشی از آن خواهد شد.

۶. نوع دستگاه ارتودنسی در طول درمان ارتودنسی موثر است
براکت های سرامیکی نسبت به براکت های فلزی برای ارتودنتیست مشکل تر است ممکن است مدت درمان ارتودنسی را افزایش دهد و یا در سیستم دیمون به دلیل اصطحکاک کمتر حرکت وایر درون براکت ها بخصوص در کیس های ارتودنسی بدون کشیدن، طول درمان ارتودنسی ممکن است تا چند ماه کاهش یابد.

دیدگاه خود را بنویسید