نخ دندان ارتودنسی

نخ دندان ارتودنسی

نخ دندان ارتودنسی

استفاده از نخ دندان به منظور تمیز کردن سطوح بین دندان ها و زیر لثه ها قبل از مسواک زدن ضروری است، مخصوصا اگر بر روی دندان ها براکت ارتودنسی نصب شده باشد.در این صورت می بایست حتما از نخ دندان استفاده کنید.
نخ دندان مخصوص ارتودنسی (سوپرفلاس) شامل سه قسمت است:

یک سر سوزنی چند سانتی متری

یک بخش اسفنجی شکل

نهایتا خود نخ دندان.

چگونه از نخ دندان ارتودنسی استفاده کنیم

ابتدا نخ دندان را از سر سوزنی شکل آن از زیر سیم عبور داده، سپس دو طرف نخ دندان را دور انگشت های نشانه دستها می پیچیم. آنگاه به کمک یک حرکت اره ای و به شکل مورب و به آهستگی نخ دندان را از تماس بین دندانها عبور می دهیم.
سپس با حرکات بالا و پایین دقت شود جلو و عقب اشتباه است در حالیکه نخ دندان به دندان چسبیده است، آن را به زیر لثه برده این ناحیه را تمیز می کنیم.

فواید استفاده از نخ دندان

استفاده منظم از نخ دندان باعث می شود از پوسیدگی بین دندانی جلوگیری شود .با استفاده از نخ دندان به سادگی دندان های خود را با پاک کردن پلاک و ذرات بیش از حد مواد غذایی که ممکن است در آینه و یا در مناطق که مسواک شما نمی رسد ببینید.

نخ دندان در واقعا یکی از بهترین تمیز کننده ها است که لابه لای دندانها که مسواک قادر به تمیز کردن نیست را تمیز میکند

استفاده از نخ دندان همچنین به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک می کند و می تواند خطر ابتلا به بیماری لثه را با حذف پلاک کاهش دهد.

علاوه بر این، نخ دندان به شما امکان می دهد که به طور منظم دهان خود را برای هر تورم یا قرمزی بررسی کنید. کشیدن نخ دندان به شما امکان می دهد نگاهی دقیق به دندان هایتان، زبان و لثه ها داشته باشید. شرایط خاصی از قبیل برخی از سرطانها، اچ آی وی / ایدز، سوء مصرف مواد و اختلالات خوردن می تواند ضایعات دهان و قرمزی و تورم لثه ها را ایجاد کند.

از چه سنی به کودکان خود کشیدن نخ دندان را آموزش دهیم

شما باید استفاده از ن دندان را برای کودکان از زمانی که دندان های شیری خود را دارند شروع کنید.از زمانی که دندان های کودک شما در کنار همدیگر شروع به رشد میکنند و این اتفاق در سن ۲ تا ۶ سالگی برای کودکان می افتد پس به کودکان خود در کنار سایر آموزش ها و عادت ها ، نخ دندان کشیدن را آموزش دهید البته کودکان معمولا در سن ۱۰ سالگی میتوانند به تنهایی از عهده نخ دندان کشیدن برآیند.

دقت کنید برای آنکه کودک شما به کشیدن نخ دندان عادت کند، از نخی استفاده کنید که نرم و انعطاف پذیر باشد به طوری که دندان هایش صدمه نبیند و در لثه ها راحت باشد.

نگران نباشید اگر لثه کودک شما در ابتدا خونریزی کند، این کاملا شایع است. پس از چند روز خونریزی باید متوقف شود، به طوری که لثه ها سالم تر می شوند.اما اگر خونریزی ادامه یابد، با متخصص لثه مشورت و مشکل کودک را بر طرف کنید

برچسب ها :
اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید