ارتودنسی کودکان

ارتودنسی کودکان

ارتودنسی کودکان

ارتودنسی در سنین کودکی

ارتودنسی کودکان ویژگی های خاص خود را دارا می باشد
در دوران کودکی بسیاری از ناهنجاری های دندانی فکی قابل تشخیص هستند. با این وجود درمان هر کسی در سن و شرایط معینی قابل انجام است.ارتودنسی کودکان می تواند جنبه پیشگیرانه داشته باشد. از اینرو ممکن است سبب کاهش هزینه ارتودنسی ، رفع سریعتر مشکل، کیفیت بهتر نتیجه درمان و کاهش طول دوره درمان فعال ارتودنسی گردد.

ارتودنسی کودکان به عنوان ارتودنسی interceptive نام گذاری شده است. ارتودنسی در کودکان راحت تر امکان پذیر می باشد زیرا در سنین کودکی رشد و تکامل استخوان و فک کامل نشده است و دندان ها به راحتی می توانند جا به جا شوند تا به جایگاه استاندارد خود دست یابند.

برای درمان ارتودنسی دندان می توان به انواع روش های ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، ارتودنسی نامرئی و… صورت میگیرد

سن مناسب ارتودنسی کودکان

بنا بر نظر متخصصین ارتودنسی، بهتر است کودکان در سن هفت سالگی به ارتودنتیست مراجعه نمایند. دلیل این امر نیز به جهت نمود مشکلات فکی و دندانی در این سن می باشد. عموما کودکانی که دچار ناهنجاری باشند، در سنین ۹ تا ۱۴ سالگی تحت درمان ارتودنسی دندان قرار می گیرند.

بهترین سن ۶ یا ۷ سالگی میتواند اولین زمان برای معاینه اولیه باشد. اگر فرزند شما دچار مشکل جدی است و دندانهای خیلی شلوغی دارد بهتر است در سن کمتر اقدام به مراجعه نزد پزشک متخصص کند. در غیر اینصورت تا سن ۱۳-۱۴ سالگی زمان مناسبی است چرا که کودک در سن رشد است و هنوز اتصال کامل دندان ها به آرواره صورت نگرفته است و قطعا در روند درمان تاثیرگذار خواهد بود.

هدف از ارتودنسی کودکان نظم بخشیدن به دندان ها و رفع ناهنجاری هایی همچون نامرتبی شدید دندان و ناهنجاری های پیچیده تر می باشد.

برخی مواردی وجود دارد که با مشاهده آنها می توانید در موعد مناسب به پزشک متخصص مراجعه نمایید تا از مشکلات ثانویه ارتودنسی جلوگیری به عمل آورید. در صورتی که ناهنجاری هایی نظیر فاصله زیاد دندانی، عدم جفت شدن دندان های فک بالا و پایین، جلو بودن دندان های فک بالا، جلو بودن فک پایین و… را در کودک خود مشاهده کردید برای درمان ارتودنسی دندان به پزشک مراجعه نمایید.

ناهنجاری های ارتودنسی

از جمله ناهنجاری هایی که در سنین پایین و اطفال قابل درمان و کنترل هستند عبارتند از:

– جلو بودن فک پایین یا عقب بودن فک بالا در ارتودنسی کودکان

بهترین سن درمان این ناهنجاری زیر ۸ سال و با تکمیل رویش دندان‌های ثنایای بالا می باشد. البته تا زیر سن ۱۳ سال هم گفته می شود امکان مداخله اصلاح رشد در این زمینه وجود دارد. به طور معمول برای درمان این ناهنجاری از فیس ماسک استفاده می شود.

– عقب بودن فک پایین

بهترین زمان اصلاح هدایت رشد فک برای درمان این مشکل، یک سال قبل از سن بلوغ بیمار می باشد. به طور میانگین این زمان در دختر خانم ها بین ۱۰ تا ۱۱ و در آقا پسرها بین ۱۱ تا ۱۲ سالگی است. برای درمان این ناهنجاری از هدگیر و یادستگاه فانکشنال کمک گرفته می شود.

– تنگی فک بالا در ارتودنسی کودکان

بهترین سن درمان این ناهنجاری قبل از استخوانی شدن درز میانی فک بالا (قبل از ۱۳ سالگی) است

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید