بروساژ دندان چیست و چه کاری برای زیباکردن دندان‌ها انجام می‌دهد؟

پولیش دندان

بروساژ دندان چیست و چه کاری برای زیباکردن دندان‌ها انجام می‌دهد؟

بروساژ دندان یکی از روش‌های از بین بردن زردی و جرم‌ها و رنگ های که روی دندان بر اثر بزاق یا رنگ دانه های غذا صورت میگیرد که به برق انداختن دندان ها کمک می‌کند. معمولا بروساژ دندان یا پولیش دندان بعد از جرمگیری انجام می‌شود.

آیا از بروساژ دندان چیزی می‌دانید؟ بهداشت دهان و دندان تنها توسط مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و جلا دادن به دندان‌ها با خمیردندان‌های سفید کننده حفظ نمی‌شود.
جرم‌های تشکیل شده بر روی سطوح دندان‌ها، بوی نامطبوعی داشته و می‌توانند سلامت دندان‌ها را تهدید کنند. یکی از متداول‌ترین روش‌های رفع زردی و لکه‌های دندان و جلوگیری از پوسیدگی دندان، جرم گیری با بروساژ است. که میتواند کمکی در بهداشت و سلامت دندانها نیز داشته باشد

جرم دندان چیست و چگونه تشکیل می‌شود؟

جرم در واقع همان باقیمانده مواد غذایی، میکروب‌های باقیمانده در سطح دندان، مواد حاصل از تجزیه کربوهیدرات‌ها چربی‌ها، پروتئین‌ها و … است که اگر از سطح دندان تمیز نگردند به مرور زمان شروع به معدنی شدن کرده و به اصطلاح روی دندان جرم یا رسوب تشکیل می‌دهند.

همچنین دندان‌های شما به‌طور مداوم با بزاق دهان در تماس است. بزاق دهان حاوی مقادیر بالایی از کلسیم و سایر موادی است که به تقویت و حفاظت از دندان‌ها کمک می‌کنند. هر چند این امر می‌تواند برای سلامتی دندان‌ها یک مزیت بزرگ باشد، اما در عین حال باعث می‌شود که رسوبات کلسیم به‌طور مداوم بر روی سطح دندان‌ها تشکیل شود.
رسوبات کلسیم به مرور زمان به شکل موادی شبیه به گچ یا همان رسوباتی که در لوله آب یا در ته کتری می‌بینید، تبدیل می‌شود. از آنجا که رنگ این رسوبات شبیه به رنگ خود دندان است شاید به اشتباه فکر کنید که این‌ها جزئی از ساختار مینای دندان است، اما رنگ این رسوبات ممکن است بعد از مدتی به قهوه‌ای یا سیاه تبدیل شود.
این جرم‌ها در جا‌هایی که امکان رسوب بیشتری وجود دارد تشکیل می‌گردد؛ در شیار بین دندان‌های نامرتب و در دندان‌های خلفی که امکان دسترسی کمتری وجود دارد و فرد به سختی قادر به پاکسازی آن است.
نکته مهم این است که ما مقدار کمی از جرم را می‌توانیم مشاهده کنیم و به طور عمده جرم در زیر لثه حجم بیشتری را به خود اختصاص می‌دهدکه با جرمگیری انها برطرف شده .

بروساژ دندان چیست؟

بروساژ دندان، روشی تکمیلی برای جرم گیری دندان است. پس از اینکه دندان پلاک‌ها و جرم‌ها از روی دندان پاک شد، پولیشینگ یا بروساژ، انجام می‌شود. در این روش از ابزاری دستی مجهز به یک غلتک لاستیکی در سر آن و ماده‌ای خمیر مانند با نام پروفیلاکسیز یا پروفی استفاده می‌شود. این خمیر که ذرات ساینده بسیاری را در خود دارد به وسیله ابزار غلتک مانند بر روی دندان کشیده شده و لکه‌های آن را از بین می‌برد.

مراحل بروساژ دندان

معاینه دندان بیمار توسط دندانپزشک برای بررسی مشکلات لثه و دندان فرد
حذف پلاک‌ها و اجرام روی دندان با ابزار‌های دستی جرم گیر به نام اسکیلر
جرم گیری عمقی دندان با بروساژ؛ به این ترتیب که پس از آغشته کردن دستگاه به پروفیلاکسی که خمیر بروساژ بوده و دارای ذرات ساینده است، این دستگاه بر روی سطح دندان‌ها توسط دندانپزشک حرکت داده می‌شود و تمامی رنگدانه‌ها و رسوبات موجود به طور کامل از بین رفته و دندان سفید و زیبا می‌شود.
کشیدن حرفه‌ای نخ دندان و شستشوی دندان با فلوراید یا همان فلوراید تراپی توسط پزشک به منظور درخشش و تمیزی دندان‌ها و سلامت دندان ها استفادا میشود

تفاوت بروساژ و جرم گیری چیست؟

جرم گیری دندان باعث از بین رفتن پلاک‌های میکروبی و جرم موجود بر روی دندان می‌شود، این پلاک‌ها سفت و زرد رنگ بوده و به راحتی با مسواک زدن از بین نمی‌روند. اما بروساژ روشی است که در آن لک‌های موجود بر روی دندان که در اثر مصرف برخی مواد غذایی ایجاد می‌شود نیز رفع می‌گردد رنگ ها قهوی مانند ناشی از بزاق ودود سیگار یا قلیان و خوردن نوشیدنی های که باعث رنگ گرفتن دندان میشود (مانند زیاد نوشیدن قهوه و چایی) .

مراقبت‌های بعد بروساژ دندان

تا یک روز بعد از بروساژ دندان به دلیل حساس شدن مینای دندان غذای‌های نرم و آبکی مصرف کنید.
تا سه روز بعد از بروساژ دندان نمک را در آب گرم حل کرده و با آن شروع به ماساژ لثه میکنیم سعی میکنیم تا حساسیت بعد از ان زودتر برطرف شود

غذاهای که دارای رنگ دانه هستند را کمتر استفاده کنیم و قلیان و سیگار که باعث تغییر رنگ پشت دندانها میشود شویم

سخن آخر
بروساژ دندان معمولا بعد از جرم‌گیری و برای ایجاد سطح صیقلی روی دندان و همچنین حذف رنگ‌ها و لکه‌هایی که چسبندگی زیادی ندارند، استفاده می‌شود. یادتان باشد دندانپزشک شما هنگام جرم‌گیری و بروساژ، رسوبات رنگی و املاح ته نشین شده روی دندان‌ها را برمی دارد و در نتیجه رنگ داخلی دندان تغییر نخواهد کرد و نباید انتظار سفیدی داشته باشید؛ هر چند به دلیل از بین رفتن لایه جرم، کمی تغییررنگ را احساس می‌کنید، ولی در بلیچینگ دندان ماده‌ای به نام پراکسید هیدروژن به درون ساختار مینایی دندان نفوذ کرده و باعث اکسید شدن رنگدانه‌ها و در نتیجه سفید شدن دندان‌ها می‌شود. از طرفی این کار بیشتر جنبه زیبایی دارد، در حالی که جرمگیری و بروساژ دندان یک درمان است

برچسب ها :
اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید