دندان شیری

دندان شیری

دندان شیری

یک باور نادرست در مورد دندان شیری این است که دندان های شیری موقتی هستند و خواهند افتاد و هیچ کارایی برای کودک ندارد، پس اگر دچار پوسیدگی، درد یاآبسه دندان شدند، انجام درمان ترمیم یا عصب کشی آنها لازم نیست.و نباید انها را درست کرد چرا که دندانها شیری هستند

بر خلاف این تصور دندان های شیری نقش مهمی در زندگی روزانه کودک دارد مانند جویدن غذا، رشد مناسب کودک، کسب مهارت تکلم و نیز زیبایی چهره و اعتماد به نفس کودک دارنداین دندان ها به عنوان یک نگهدارنده ی طبیعی فضا برای دندان های دائمی شما عمل می کنند، یعنی حضور آن ها به دندان های دائمی کمک می کند که در زمان مناسب و در محل صحیح خود رشد کنند.
از دست دادن زود هنگام دندان های شیری، می تواند باعث کوچک شدن طول قوس فکی، در نتیجه نامرتب شدن دندان های دائمی که چند سال بعد رشد می کنند شود.

این موضوع به احتمال زیاد سبب می شود کودک در آینده نیاز به درمان های پیچیده و پرهزینه ارتودنسی و جراحی فک برای اصلاح این مشکلات پیدا کند.
پس با توجه به اهمیت دندان های شیری باید این دندان ها تا سنی که به طور طبیعی می افتند، حفظ شود.
تا زمان رشد کودک اگر دندان شیری زود کشیده شود باعث ناهنجاری فکی و نامرتب شدن دندانها میشود

تغذیه شیرخواران با شیر مادر یا شیر پاستوریزه در صورتی که بعد از آن دندان تمیز نشود، موجب پوسیدگی دندان می‌شود‌.  مهمترین عملکرد دندان‌ها در بهبود تغذیه است اگر دندان سالم باشد تغذیه مناسب و ایده‌آل صورت می‌گیرد.

در کنار امر تغذیه، وضعیت دندانهای شیری در رویش دندان‌های دائمی نیز موثر است.
اگر دندان شیری زودتر از موعد خود کشیده شود ناهنجاری‌های دندانی را در بچه‌ها به وجود می‌آورد و باعث ایجاد مشکل در جایگیری درست دندان‌های دائمی می‌شوند.
از سوی دیگر دردناک شدن دندان‌شیری می‌تواند ایجاد محدودیت کند

دهان سالم و دندان سالم، لازمه تغذیه سالم است. تغذیه سالم نیز رشد و نمو کافی فرد را به دنبال دارد علاوه بر آن دندان شیری سالم در زیبایی و تکلم فرد نقش به سزایی دارد.

تاثیر قطره آهن در پوسیدگی دندان‌ شیری

این سؤال اکثر مادران است اما باید بدانند قطره آهن عامل پوسیدگی ‌نیست بلکه این قطره می‌تواند دندان هایی را که پوسیده‌اند یا بر اثر اختلال مینایی شروع به پوسیدگی کرده‌اند با سیاه کردنشان نشاندار کند.

مادران دقت کنند بعد از مصرف قطره آهن مثلا ۴ دندان سیاه می‌شود و بقیه سفید می‌مانند پس اگر مسبب سیاه شدن دندانها قطره آهن بوده باشد، می‌بایست همه دندانها سیاه می‌شدند نه آن چند دندان پوسیده که از نگاه‌ها دور مانده است.
یک نوع پوسیدگی در دندانهای جلوی بالا شایع است و آن پوسیدگی تغذیه با شیر است هم شیر مادر و هم شیر پاستوریزه، به خصوص شیرهای شبانه.

مادران باید بلافاصله بعد از تغذیه کودک باشیر، دهان بچه را بشویند یا آب به او بدهند یا با گاز و پنبه دندان بچه را پاک کنند تا قند موجود در شیر تا صبح روی دندان باقی نماند که به پوسیدگی دندان منجر شود.

بهترین زمان استفاده از مسواک از بدو رویش اولین دندان است که به وسیله مسواک انگشتی انجام می‌شود و به تدریج به استفاده از مسواک با خمیر دندان منتهی می‌شود.

بهترین زمان مراجعه به دندانپزشک کودکان نیز همزمان با رویش اولین دندان است تا چگونگی رویش آن کنترل شود و بعد از آن هم ۴ ماه به ۴ ماه باید دندان‌ها بررسی و کنترل شوند تا پوسیدگی‌ها در وهله اول تشخیص داده شوند. و گر پوسیدگی به وجود امده باشد ان را نیز درمان کند تا کودک دچار درد نشود

برچسب ها :
اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید